ГОРОДКІВСЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Вінницька область, Тульчинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Небезпечний карантинний шкідник: вузькозлатка ясенева смарагдова

Дата: 14.05.2025 09:52
Кількість переглядів: 30

Фото без опису

Розпочинаємо Тиждень обізнаності про вузькозлатку ясеневу смарагдову. Сьогодні ми розглянемо, що це за шкідник та його морфологічні ознаки.

Вузькозлатка ясенева смарагдова (синонім – ясенева златка, наукова назва – Agrilus planipennis Fairmaire) – жук смарагдово-зелений із бронзовим та іноді фіолетовим блиском. Він є шкідником, який вкрай небезпечний для ясенів, особливо таких видів, як американський, пенсільванський, європейський, маньчжурський та чорний. Також може пошкоджувати декоративну рослину – сніговець (хіонатус) віргінський.

Імаго (доросла особина). Дорослі жуки мають металічне забарвлення та характерні яскраві кольори. Активність жуків починається у травні-червні, пік припадає на кінець травня – початок липня, але можуть бути активні до вересня. Живляться листям у кронах дерев. Статеве дозрівання триває 1-2 тижні після відродження імаго з лялечки. Жуки найактивніші у сонячну погоду. Тривалість життя – від 3 до 9 тижнів. Протягом життя самка відкладає в середньому 40-90 яєць.

Яйця. Відкладаються поодинці або невеликими групами у тріщини та заглиблення кори. Ембріональний розвиток триває 1-2 тижні.

Личинка. Після відродження з яєць, личинки проникають у кору до камбіального шару, де живляться лубом та зовнішніми шарами деревини. Створюють звивисті (серпантиноподібні), заповнені буровим борошном ходи. Розвиток включає 4 віки. Більшість личинок зимує на стадії IV віку у зігнутому положенні (так звані J-подібні личинки або препупарії). У разі розвитку одного покоління 2 роки деякі особини зимують двічі.

Лялечка. Формується у квітні-травні у зовнішній частині кори або заболоні, де товщина кори дозволяє. Стадія лялечки триває 3-4 тижні. Молодий жук ще близько тижня твердне перед виходом через D-подібний отвір шириною 3-4 мм.

Спільно з європейським проєктом EU4SaferFood підготували коротку інформацію про вузькозлатку ясеневу смарагдову та її життєвий цикл.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь